27 października 2012

Krokiety z kapustą i grzybami - premiera!

Dziś premiera w Kuchni cioci Kasi, pierwszy raz zawitały krokiety. Trochę z nimi przygód niczym w filmie o przygodach Agenta 007. Pięknie się zaczyna od aromatycznej woni grzybów leśnych, a później romans z naleśnikami, przygody z zawijaniem i szczęśliwe zakończenie na talerzu. Pamiętam je z dzieciństwa, były popisowym daniem mojej cioci, które uwielbiałam do tego stopnia, że sama potrafiłam spałaszować 5-6 sztuk. Premierowy pokaz spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i już wiem, że wszyscy czekają na kolejne krokietowe ekranizacje :)


Krokiety  - około 12 sztuk.

500 g kapusty kiszonej
ziele angielskie
liść laurowy
sól i pieprz
200 g suszonych grzybów leśnych (waga przed namoczeniem)
1 cebula
sól i pieprz
4 jajka
bułka tarta

Na ciasto naleśnikowe
6 jajek
6 czubatych łyżek pszennej mąki
150-200 ml mleka
szczypta soli
łyżeczka suszonej słodkiej papryki


Zaczynamy od kapusty, poszatkowaną i wypłukaną z nadmiaru kwasu wrzucamy do gorącej wody z liściem laurowym, 3-4 ziarenkami ziela angielskiego i pieprzem. Przykrywamy i gotujemy pod przykryciem. Wypłukane i namoczone wcześniej grzyby stawiamy na małym ogniu i gotujemy w tej samej (przecedzonej) wodzie, w której się moczyły. Solimy do smaku i gotujemy aż zmiękną. Na patelni podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulkę, dodajemy odcedzone grzyby i doprawiamy solą i pieprzem. Następnie całość dorzucamy do kapusty, mieszamy i gotujemy przez około 30-40 minut na małym ogniu. W tym samym czasie przygotowujemy cisto na naleśniki. Wszystkie składniki wyrabiamy w mikserze dodając taką ilość mleka by cisto było konsystencji słodkiej śmietanki. Naleśniki o grubości około 0,5 cm smażymy na mocno rozgrzanej patelni, lekko natłuszczonej. Pozostawiamy do wystygnięcia.

Na naleśnikach w środkowej jej części układamy około dwóch łyżek kapusty i zawijamy najpierw dwa przeciwległe brzegi a następnie zawijamy w "rulonik".  Ruloniki, obtaczamy w rozkłóconym jajku i bułce tartej. Panierować możemy dwukrotnie, będziemy mieć w tedy pewność, iż nie będą się rozwijać podczas smażenia. Obtoczone w bułce tartej krokiety smażymy na rozgrzanej patelni z dodatkiem oleju rzepakowego około 3-4 minut z każdej strony, tak aby pięknie zbrązowiały.

Krokiety są niezwykle smaczne na gorąco, jako główne danie, mogą być dodatkiem do zup lub podawane jako przekąska na zimno.

Smacznego!


1 komentarz:

  1. Oj, kto nie lubi krokiecików? Zjadłabym przynajmniej kilka. Pycha!

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...